Péče o dětskou ekzematickou pokožku
Jak se můžete dočíst v našem článku o anatomii kůže - dětská kůže je velmi citlivá zejména proto, že zralí novorozenci mají pokožku silnou pouze 1,2 mm a nedonošené děti 0,9 mm. Zralím novorozencům navíc chybí důležitá vrstva, která chrání pokožku před účinkem látek z okolí. Proto je kůže miminek a malých dětí tak moc citlivá. Přibližně až v 6 letech je struktura kůže plně vyzrálá a odpovídá kůži dospělých.
Po celou dobu od narození do šesti let věku se tedy kůže vyvíjí a zesiluje. Stav pokožky u dětí také ovlivňuje porod. Pokud dítě prošlo porodními cestami, došlo u něj k bakteriálnímu osídlení a to nejen podporuje tvorbu kožního mikrobiomu, ale napomáhá k dozrátí imunitního systému.
Cílem péče o kůži novorozence a dětí obecně je:
- zabránit vysušování pokožky
- používat šetrnou kosmetiku a ideálně non toxic, tedy bez zbytečných látek, které narušují vyvíjející se kožní mikrobiom o kterém si také můžete přečíst na našem blogu.
- ideálně mýt jen vodou, nepoužívat navoněnou kosmetiku, která dělá pěnu (tyto látky dráždí pokožku, vysušují a mohou způsobit ekzém).
- nepoužívat aviváž, která v oblečení zůstává a při pocení a zahřátí může suchou kůži dráždit, ta začne svědit a začnou se utvářet červená ložiska. Existují aviváže vhodné, např. AlmaWin, Sonett a nebo NATUTY.
- používat šetrné prací prášky, které v prádle nezůstávají (např. Alchymistky, Sonett, Natuty).
- používat přírodní materiály oblečení (MERINO, BAVLNA) a oblékat přiměřeně k teplotě venku.
- promazávat (ideálně po koupeli) olejíčky a vyhnout se přílišnému tlaku na pokožku, jen jemně vmasírovat. (U nás najdete k péči o miminko Pečující tělový balzám, který dokonale opečuje i čerstvě narozené miminko). Při alergii na oříšky Šlehané mangové máslo.
Jednoduše řečeno, kůže s dětičkami roste a vyvíjí se. Dětská pokožka by tedy neměla být v žádném případě vystavena jakýmkoliv látkám jako jsou různé dětské pěny, gely a podobné rádoby přírodní výrobky. Tím, jak je pokožka slabá, nevyvinutá, citlivá, voda na mytí tvrdá, chlorovaná, kůže je vysušovaná, dojde k porušení epidermis, podráždění, zarudnutí, svědění a ekzém je na světě. Jakmile na takovou (poraněnou) pokožku působí voda, ještě více pokožku dráždí a ložiska se zvětšují a rozšiřují různě po těle. Pokud se, ve snaze pokožku vyléčit, střídavě pokožka ošetřuje různými druhy kosmetiky (navíc nevhodnými), dochází k dalšímu podráždění a často jsou maminky vystaveny tlaku okamžitě držet dietu, přestat kojit, mazat kortikoidy a vlivem dalších jiných faktorů (teploty, virózy, růst zoubků, očkování, zima, mráz, pocení) je pak prakticky nemožné se ekzému zbavit.
Jak tedy svoje děťátko mýt?
Je ideální miminka a děti obecně nemýt ničím jiným než vodou a do vody popř. přidávat sůl Meine base.
Tato zásaditá minerální sůl obsahuje hlavně uhličitan sodný /jedlá soda/ a mořskou sůl a díky svým vlastnostem zvedá Ph vody o 1-2 stupně. Voda se tak stává zásaditým prostředím pro citlivou dětskou kůži a nejenže nevysušuje a nedráždí již vzniklá ložiska, navíc díky sodě podporuje samopromaštění kůže. Sám výrobce ji doporučuje pro děti od narození a díky této soli není zapotřebí mýt čímkoliv jiným. Pomáhá jak při ekzému, seboree, lupénce, ale i při dalších jiných kožních potížích a samozřejmě krásně pečuje i o suchou citlivou pokožku u které ekzém zatím nepropuknul, ale vzhledem k predispozicím z rodiny je možné riziko.
Sůl v očích nepálí, je možné, že dětem vadí spíše přítomnost vody vůbec. Nevadí, když se napijí, sůl se používá i na výplachy a inhalace.
Dávkování soli (s ohledem na rozsah a věk):
Preventivně |
novorozenec špetka soli, |
v půl roce půl kávové lžičky soli | v jednom roce 1 kávovou lžičku | později 2 kávové lžičky |
Léčebně |
novorozenec špetka soli, od tří měsíců |
v půl roce 1-2 kávové lžičky | v jednom roce můžete dát 2 kávové lžičky |
později polévkovou lžíci |
VŽDY ale záleží na rozsahu ekzému, zda je jen v obličeji, anebo po celém těle, ve vlasech, ideální je tedy začínat malým množstvím a podle stavu a věku ubírat nebo přidávat.
U dospělého je doporučená dávka 2-3 polévkové lžíce na celotělovou koupel, jen pro informaci kolik je možno do vody soli dát. :-) Pokud pokožka svědí, může větší množství soli podněcovat ke svědění a je tedy nejlepší začínat minimálním množstvím.
Čím miminka a děti mýt?
Ideální je mýt pouze vodou, pokud je voda tvrdá a chlorovaná, je potřeba přidat malinko soli meine base. Na mytí máme pečující mýdlo. Mýdlo nedráždí a nevysušuje suchou citlivou pokožku a navíc zvláčňuje. Je tedy vhodné na mytí celého těla a doporučuje se, pokud koupete v soli Meine base, aby se pokožka mýdlem myla až na závěr koupele v soli. Je to proto, abyste využili co nejvíce výhody v soli, jinak to ničemu nevadí.
Rozhodnutí je opět na Vás. Každý sprchový gel, dětská pěna a mýdlo může pokožku mírně narušit a pokožka pak vlivem dalších jiných věcí může začít svědit. Všechna syntetická pěnidla, vůně a další látky prokazatelně vysušují pokožku a dlouhodobě vysušovaná pokožka začne svědit. Navíc, nevhodné složení kosmetiky může narušovat kožní mikrobiom miminka a tím miminko ztrácí svoji přirozenou ochranu.
Čím mýt vlásky?
Opět je rozhodnutí na Vás, já myla dětem vlasy jen vodou se solí dlouho. Vlasy jim začaly růst až kolem 1 roka. U holčiček bych začala používat šetrný šampon až ve chvíli, kdy už jsou vlásky delší.
Čím mazat prdelku?
Do určitého věku se maže preventivně, pak už si myslím, že není potřeba mazat ničím. V rámci prevence můžete používat naši zinkovou mast.
Když máme pocit, že už má naše děťátko ekzém:
Vždy je potřeba hlavně zhodnotit v jakém stavu je kůže a podle toho přistoupit k celkové péči. Pokud ekzém Vašeho děťátka SVĚDÍ, návod na péči najdete TADY.
Jak se starat o již vzniklý ekzém na pokožce miminek a malých dětí?
Fotografie zveřejněny se souhlasem maminky. <3
Postup v péči o ekzém na těle miminek:
Ve chvíli, kdy vzniknou na těle dítěte červená, suchá, citlivá místa, je potřeba vyřešit vše, co se pokožky přímo dotýká. Můžete tím předejít trápením se stravou a hledáním příčin, které se vás ani týkat nemusí.
- Je tedy fajn zvolit šetrnější prostředek na praní prádla, nepoužívat aviváž, používat bavlněné oblečení a eventuálně koupit filtr na vodu pod baterii. Zkuste prášek od Alchymistky a nebo novou ekodrogerii NATUTY či SONETT.
- V souvislosti s vodou je dobré koupat v soli Meine Base, dle stavu se doporučuje 1-2 kávové lžičky dle stavu a rozsahu. Dávkování máte v článku výše. Vždy je lepší začínat s menší dávkou a postupně dle věku a množství vody upravovat nebo navyšovat.
- Zvážila bych podávání probiotik, zejména v případě, že děťátko není kojené. Doporučení : Optibac, Smidge Infant, i pro alergiky.
- Červená a růžová místa po těle ošetřujeme zinkovou mastí opakovaně několikrát za den tak, aby byla pokožka bílá. Ideálně při každém přebalování, po 2-3 hodinách a nebo dle stavu. Zinková mast značky protože JSI udělá na pokožce ochranný film, pod kterým začne proces hojení za pomoci oxidu zinečnatého. Díky vysokému obsahu zinku dokáže pokožku ochránit před potem a zarudnutím, zejména tam, kde se dotýkají dvě pokožky. Proces hojení můžete krásně pozorovat tvorbou šupinek, což je nová kůže, která se utvořila přes růžová a červená ložiska ekzému a rána se tím uzavírá. Proto je potřeba první hodiny a dny dodržet pravidelnost a mazat často, při nepravidelné aplikaci dojde k "obnažení" rány (ložiska) a díky tomu se může proces hojení zpomalit a nebo zastavit. Zinkovou mast při koupeli nesmýváme, ideálně pokožku jen oplachujeme. Mohli bychom přílišným třením novou kůži (šupinky) odstranit. Po koupeli opět promažeme všechna místa zinkovou mastí. Nemusíte se bát, že by došlo k přílišnému vysušení okolní kůže, která je zdravá. Jedná se o velmi krátký čas (povětšinou) než se pokožka zacelí.
Jakmile je na pokožce vidět, že se za pomoci zinkové masti zklidnila, zesvětlala a je úplně suchá, začneme promazávat pečujícím tělovým balzámem. Pečující tělový balzám pokožku zvláční, odstraní suchost od zinkové masti a pomůže nám zhodnotit v jakém stavu pokožka je. Zároveň dokáže pokožku připravit na aplikaci zklidňujícího hydratačního krému.
- S Pečujícím tělovým balzámem většinou začínáme ráno a nebo večer po koupeli a ve CHVÍLI, KDY MÁME POCIT, ŽE UŽ JE KŮŽE SVĚTLÁ A HODNĚ SUCHÁ, ŠUPINATÁ. Balzám se po nanesení na pokožku krásně rozpouští a moc hezky se vsakuje, není tedy potřeba vyvíjet přílišný tlak na citlivou kůži. Za pomoci balzámu promažeme všechna suchá místa na pokožce kde se nacházela ložiska. Pokud po nanesení balzámu kůže zůstane lehce červená, je možné, že pokožka není ještě zahojená a tak opět na všechna místa aplikujeme opakovaně zinkovou mast. Večer se pokožka opět promaže pečujícím tělovým balzámem a opět je potřeba zhodnotit jak kůže vypadá. Pokud už bude pokožka klidná a jen lehce zrůžoví, už zinkovou mast přes balzám NEAPLIKUJEME a pokračujeme s péčí až zase ráno. Ráno promažeme pokožku opět pečujícím tělovým balzámem a dle stavu buď pokračujeme s balzámem a nebo můžete navázat se zklidňujícím hydratačním krémem. Ten pokožku zhydratuje, odstraní veškerou suchost a hrubost, zvláčňuje, uhlazuje kůži a díky obsahu panthenolu regeneruje suchou a citlivou pokožku. Zbavuje pokožku různých krupiček, ULEVUJE OD SVĚDĚNÍ a krásně o pokožku pečuje. Pokud by se stalo, že po aplikaci krému pokožku znovu zrudne, je možné, že není dostatečně dohojená a můžeme ji promazávat balzámem.
- Pokud zklidňující hydratační krém pokožce vyhovuje, pak už je pravidelnost v péči na Vás. Většinou maminky mažou krémem mimo koupání, když koupají - promazávají pečujícím tělovým balzámem nebo při alergii na oříšky šlehaným mangovým máslem. Pokud se někde náhodou opět objeví nějaké malé místečko, které potřebuje ošetřit, nejprve ho opět zahojíme zinkovou mastí a až poté zase postupně navazujeme s krémem. Se solí Meine base je většinou fajn koupat do doby než začne být venku hezky, do jara. V rámci prevence se doporučuje sůl nasadit opět na přelomu září a října abyste eliminovali suchost kůže a případný vznik ekzému. Jakmile je kůže zdravá a pevná, můžete místo balzámu používat bambucké máslo a střídat ho s krémem.
Tento postup je samozřejmě univerzální a jak všichni víme, ekzém je velice individuální a ne vždy to, co pomůže jednomu člověku, pomůže pak i druhému. Velkou komplikací ekzému je svědění a pak samozřejmě i mokvání. Vždy je samozřejmě na prvním místě zdraví dítěte a tak pokud se Vám některá místa na pokožce nezdají, vždy je lepší navštívit pediatra a konzultovat problém s ním.
Co ale dělat když se nedaří pokožku vyhojit, je suchá a zároveň růžová?
1. Buď máme kůži nedohojenou.
Fotografie zveřejněny se souhlasem maminky. <3
Ad. 1. V případě, že je kůže červená a zároveň suchá, nedošlo k zahojení horní vrstvy pokožky a je potřeba promazávat šlehaným mangovým máslem. Odstraňuje zarudnutí bez vzniku suchosti na kůži a krásně promašťuje. Jakmile kůže zesvětlá, je zahojená a můžeme začít promazávat Zklidňujícím hydratačním krémem.
2. Anebo máme kůži suchou, už zdravou, ale může být stále růžová.
Fotografie zveřejněny se souhlasem maminky. <3
Ad. 2. V případě, kdy už je zahojená kůže stále po promazávání zrůžoví - může se jednat o zvýšenou citlivost kůže a nebo prostě pokožka růžoví kontaktem, třením a teplem. Normálně dle postupu by bylo logické dávat na růžovou pokožku zinkovou mast na zahojení, pokud už však zinkovou mast pro suchost kůže neaplikujete, promazávala bych pokožku dlouhodoběji pečujícím balzámem a nebo šlehaným mangovým máslem.
Pokud však nic z výše uvedeného nepomáhá, může se objevit alergie na oříšky a nebo u Vás tento postup nefunguje a můžete zkusit celé tělo začít promazávat Šlehaným mangovým máslem a pouze přes nejhorší červená místa aplikovat buď klasickou Zinkovou mast a nebo při podezření na alergii na oříšky Zinkovou mast sensitive (právě připravujeme). Šlehané mangové máslo zklidňuje suchou, ale zároveň červenou kůži, která se nechce dohojit a zinková mast se aplikuje přes máslo pouze na nejvíce ošklivá místa. Vždy je samozřejmě potřeba najít si svůj vlastní postup- proto máme na webu od všech produktů vzorečky, abyste si mohli popř. vyzkoušet co zrovna Vám nebo Vašemu miminku bude vyhovovat.
ČASTÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI:
Proč mazat zinkovou mast zpočátku často a hodně?
Ekzém, ať už je jakýkoliv, je to rána na těle, kdy došlo k poruše integrity kůže a je potřeba pokožku zahojit a ránu uzavřít. Ať už je příčina jakákoliv, je potřeba pokožku uzdravit a chránit ji před vším, co by mohlo její stav zhoršit. Když zachováme pravidelné intervaly a budeme pokožku promazávat, neustále ji budeme chránit a tím se podpoří proces hojení. Zinková mast značky protože JSI byla vyvinuta tak, aby udělala ochranný film, odváděla přebytečný pot a hojila rychle. Čím častěji budete první dny mazat, tím efektivněji se začne rána hojit a začne se tvořit nová kůže /šupinky/. Jediná chvíle, kdy není vhodné mazat větší množství zinkové masti, je před uložením miminka do fusaku do kočárku. Může dojít k zapaření a zpocení.
Co dělat když zinková mast vlivem hojení svědí a nelze zinkovou mast aplikovat?
Proces hojení svědí. Vzpomeňte si, když jste byli malí, spadli jste a udělali si odřeninu. Ve chvíli, kdy se začal tvořit strup, svědilo to, škrábali jsme to a tekla nám krev. Někdy může zinková mast hojit příliš rychle a to právě může svědění způsobit. Když pak ekzém svědí standartně, je to situace, která se nehodí. Děti se škrábou a tím, jak je to svědí, ekzém se pak zhoršuje. Na tento problém máme postup přímo na našem blogu. Existují různé způsoby jak si ulevit, vlažnější koupele, ledování, homeopatika, někdy bohužel na přechodnou dobu pomůžou i léky. Tohle je velice individuální a opět záleží v jakém rozsahu ekzém je, kolik je dítěti a v jakém stavu ekzém je. Nově máme v nabídce Šlehané mangové máslo a Zinkovou mast sensitive (právě připravujeme), tato řada je přímo určená na svědivou a zarudlou pokožku.
Co dělat když ekzém svědí?
Svědění může být následkem alergické reakce, kterou tělo vyvolává na základě nějakého problému. Buď to může být způsobeno něčím konkrétním (chemická látka, alergen), anebo to může být pouze signál imunitního systému, který je nedozrálý a musí opakovaně bojovat s více vlivy a už je unavený (ekzém, očkování, virózy). Souběžně s tím může probíhat i otok. Proto se doporučuje, pokud to lze, zkoušet taková místa ledovat a chovat se k nim jako k reakcím od hmyzu. NÁVOD NA péči najdete TADY.
NOVĚ máme na webu Šlehané mangové máslo a Zinkovou mast sensitive (právě připravujeme) přímo na svědění.
Trpělivost, kryoterapie, homeopatika, sypaný roioos* v bio kvalitě, většině pomáhá sůl Meine base. Je možné udělat si do spreje vodu se solí (300 ml převařené vody, 1/3 kávové lžičky) a tento roztok můžete mít v lednici 48 hodin. Poté vylít a lahvičku vymýt. Anebo si udělat silnější roiboos do lahvičky se střičkou a postříkat místa, či přiložit lehce převařené sáčky čaje vychladlé z lednice přímo na postižené místo.
*Pravidelné pití nálevu rooibosu totiž podle dostupných studií výrazně stimuluje tvorbu cytochromu P540. Ačkoliv podle svého zvláštního názvu může tato látka na první pohled působit trochu podezřele, ve skutečnosti jde z hlediska působení na organismus člověka o mimořádně důležitý enzym, který napomáhá metabolickému zpracování alergenů. A spolu s tím proto také zlepšení celkového stavu alergie.
Z toho důvodu je zejména v Japonsku roiboos mimořádně populární nikoliv pouze díky svým stimulujícím nebo naopak zklidňujícím účinkům, ale v neposlední řadě také proto, že touto cestou dokáže zmírnit projevy alergií na pyl, stejně jako mnoha dalších chronických alergií, ale dokonce také astmatu. Svůj význam přitom nemá „pouze“ v samotné schopnosti potlačovat akutní příznaky alergie, ale podobně důležitou roli může roiboos sehrát i v prevenci těchto alergií.
Co dělat když zmíněné postupy, rady a doporučení nepomáhají?
Můžete mi napsat na email verun@protozejsi.cz a nebo na whastapp 739677306, upřednostňuji spíš na telefon. A já se Vám pokusím pomoci.
Vzhledem k velkému množství konzultací prosím o trpělivost při odepisování, děkuji.