Suchá pokožka, jak o ni pečovat s kosmetikou protože JSI
Pojďme si říct něco málo o anatomii kůže.
Kůže má několik vrstev a ovlivňuje ji mnoho faktorů. Jiný stav kůže mají staří lidé, jinou kůži mají miminka a jinou pokožku mají např. sportovci. Miminka mají epidermis málo vyvinutou a kožní bariéra je VYSOCE PROPUSTNÁ! Vstřebávání látek je na poraněné pokožce rychlé a proto je zásadní chránit citlivou dětskou pokožku a opravdu vědět co na pokožku malých dětí aplikuji. Podrobnější informace o dětské kůži najdete tady.
Je tedy potřeba si uvědomit, že suchá kůže se v anatomii považuje za kůži POŠKOZENOU a podle toho je potřeba k péči přistupovat. Zdravá kůže má rovnoměrné zabarvení, hladký povrch, je dostatečně hydratovaná, přiměřeně citlivá na dotek, tlak a teplotu. Když je přirozená bariéra kůže narušena, je její ochranná funkce a zdravý vzhled v ohrožení. Kůže ztrácí hydrataci a pružnost a může být na pohled i na dotek suchá, hrubá, popraskaná a/nebo ochablá. Stává se citlivější na vnější vlivy (např. slunce, vodu a změny teploty, zejména mráz a chlad) a je více náchylná k infekci.
Představte si, že byste její část dali pod mikroskop a až tam byste viděli, že ty šupinky na Vaší kůži jsou vlastně trhlinky a kůže je poraněná. Až v tento moment byste možná pochopili, proč krémy na kůži mohou pálit, proč Vás kůže svědí, proč se Vám dělají po koupeli po těle červená místa a proč se leckdy stav spíš zhoršuje a na pokožce vznikají červená ložiska. Tohle všechno jsou tzv. obranné mechanismy našeho těla, které nás upozorňují na to, že naší pokožce něco vadí, že jí něco dráždí a čím více a častěji se to děje, tím více tělo naléhá abyste s tím přestali. Vaším úkolem je pokožce pomoci a zamyslet se nad tím, s čím vším je Vaše pokožka v kontaktu a snažit se každou jednotlivou věc vyřešit (voda, chlor, hygienické potřeby, kosmetika, prací prášek, aviváž a materiály oblečení).
A jak se tedy o takový problém starat s kosmetikou protože JSI?
Ideální je promazávat pokožku tělovými másly, olejíčky, v našem případě pečujícím tělovým balzámem a při alergii na oříšky šlehaným mangovým máslem.
Pečující tělový balzám obsahuje pouze malé množství kandelilového vosku, aby pokožku neudusil, zároveň utvoří na pokožce ochranný film a chrání tím pokožku před dalším vysoušením. Bio bambucké máslo společně s kvalitním jojobovým olejem v bio kvalitě dokáže pokožku promazat a napomoci zahojení suché kůže. Balzám se po kontaktu s pokožkou ihned rozpouští a není potřeba vyvíjet přílišný tlak na kůži. Stačí pár aplikací na celé tělo (v případě, kdy je kůže pouze suchá), pokožka se balzámem krásně zvláční, drobná poranění se zahojí a poté se plynule přechází z balzámu na zklidňující krém. Zklidňující hydratační krém odstraní hrubost a suchost pokožky, hezky zhydratuje a krásně dětskou kůži opečuje.
Šlehané mangové máslo je luxusnější verze pečujícího balzámu, dokáže společně se suchou kůží odstranit i drobná zarudnutí a praskliny. Je vyvinutý speciálně pro osoby při alergii na oříšky. Zvláčňuje suchou kůži, okamžitě se vpíjí a hodí se i na velmi suchou a šupinatou kůži. Jakmile přestane být pokožka suchá, můžete přejít na péči hydratačními krémy. V našem případě na Zklidňující hydratační krém.
Jako doprovodná péče se doporučuje dávat dětem do koupele sůl Meine base, která zvedá ph vody o 1-2 stupně. Díky soli voda přestane pokožku vysušovat a navíc podporuje pokožku v samopromaštění. Při pravidelném používání je pokožka po koupeli hezky hydratovaná. A pokud promažete miminko po koupeli balzámem nebo šlehaným mangovým máslem, tuky uzamknou v pokožce vlhkost a kůže je krásně vláčná a hydratovaná.
Sledujte stav Vaší pokožky a pokuste se jí pomoci. Když nad tím začnete přemýšlet tímto způsobem, začnou Vám některé věci připadat logické a péče začne být efektivnější a vy si tak ulevíte. Navíc, suchá pokožka je citlivá na horkou vodu, chlorovanou vodu, na používání aviváže a nevhodného pracího prášku, pocení a na spoustu dalších věcí.
Začnete tedy pečovat o pleť jednoduchými, ale cílenými kroky a dejte jí čas. 🫶🏻