Péče o ekzém v obličeji u novorozenců a malých dětí
Obličej je jediná část těla, která zůstává po celý rok odkrytá a musí čelit všem vlivům zejména v zimě, kdy se povětrnostní podmínky mění z minuty na minutu. Mráz, vlhko, zima a vítr, to vše působí na citlivou dětskou pokožku a stačí aby souběžně probíhala viróza, očkování, rostly zoubky a nebo byla jen přítomna rýma, kůže byla suchá a tvářičky dětem okamžitě zčervenají. Jakmile je pokožka zarudlá, vlivem vody, která vysušuje se stav může postupně horšit.
U novorozenců a kojenců je pokožka obličeje velmi křehká, slabá, velice citlivá na jakékoliv změny a více propustná.
Dost často se ekzém v obličeji u miminek tvoří v souvislosti s příchodem na samotný svět a kůže prostě jen reaguje na vše kolem sebe. Často mi pak píšete, že obličej ošetřujete zinkovou mastí. Dříve jsem to také zkoušela, než jsem si všimla, že dětský obličej na zinkovou mast reaguje úplně jinak než tělo. Je to zřejmě způsobeno slabou kůží a vůbec citlivostí obličeje. Zinková mast u miminek může způsobit opak. Může kůži vysušit a stáhnout až příliš, kůže pak může mokvat, praskat, mohou se dělat puchýřky a krusty. Díky tomu, že se u miminka imunitní systém teprve tvoří, hojení takové rány pak může trvat déle a člověk má pak tendence zkoušet co by pomohlo a tím se může pokožka také snadno podráždit.
A jak se tedy starat o maličká miminka, která mají ekzém v obličeji?
Určitě bych začala koupat v soli meine base a nebo v ovesné koupelové soli. Obě soli podporují samopromaštění pokožky, zabraňují vodě aby pokožku dráždila a ještě více vysušovala. Ovesná koupelová sůl navíc obsahuje látky, které zklidňují zarudnutí, ulevují od svědění a vyživují hodně suchý obličej u miminka.
Sůl meine base se hodí na obličej, který mokvá, je hodně zarudlý a citlivý.
Ovesná koupelová sůl se hodí na hodně suchý a červený obličej.
Samozřejmě, že je péče velmi individuální a je lepší zkusit menší balení od každé a vybrat si tu, která vám více vyhovuje.
Koupeme ideálně denně dokud se stav nezlepší a dáváme buď špetku soli u novorozenců, 1/2 menší kávové lžičky po šestinedělí (do dětské vaničky) a nebo 1- 2 kávové lžičky do velké vany. Po stabilizaci stavu dávkujeme sůl dle potřeby, můžeme dávku snižovat a koupat dle potřeby. Při koupeli na tvářičky přikládáme opakovaně žínku s vodou, u větších dětí můžeme zkoušet hry (bublání do hrnečku s vodou nebo do vody ve vaně). Cílem je kvalitní hydratace po dobu koupele abychom pokožce zajistili vláhu a lépe se tak hojila. Kožní buňky potřebují ke svému životu vodu a pokud se vodě vyhýbáme abychom stav nezhoršili, pokožce to může naopak škodit.
Dále opakovaně několikrát za den (min. 3-5x, jednou nebo dvakrát je málo), ideálně při každém přebalování a vždy před odchodem ven a po koupeli večer promažeme tvářičky a obličej pečujícím tělovým balzámem.
Balzám obsahuje bio jojobový olej lisovaný za studena a bio bambucké máslo, oba tuky zvláčňují a navíc je v balzámu obsažený kandelilový vosk, který zlepšuje roztíratelnost a texturu a vytváří na pokožce ochranný film, díky kterému je pokožka chráněna před vysoušením. Kandelilový vosk má hydratační, zklidňující a regenerační účinky, balzám tak chrání i před zevními vlivy a případným podrážděním a popraskáním. Jakmile začnete pokožku mazat a věnujete se péči pravidelně, nastartujete proces hojení a kůže se začne postupně zklidňovat a světlat.
Pokud se někde v obličeji objevují růžová, červená a nebo podrážděná místa, aplikujte přes balzám zinkovou mast (ne samotnou), POUZE na noc, po koupeli, když už dítě spinká 🌙 a do doby, dokud zarudnutí nezmizí. Nebojte se dát větší vrstvu, zinkovka přes noc kůži zklidní.
Jakmile zesvětlá zarudnutí, aplikujeme na noc pouze balzám, přes den nadále pokračujeme s balzámem. Ve chvíli, kdy už jsou tvářičky zdravé a nejeví ani známky suchosti, začneme dle potřeby hydratovat zklidňujícím hydratačním krémem na suchou a citlivou pokožku. Vždy před odchodem ven ale stále používáme balzám do doby, než začne být hezky (cca duben).
Zklidňující hydratační krém ulevuje od svědění, zklidňuje, hydratuje, odstraňuje různé krupičky, hrubost a suchost, která vznikla následkem hojení ať už v obličeji nebo na těle. Udržuje pleť hezky vláčnou a hydratovanou.
Nelekněte se prosím, když po prvních aplikacích balzámu pokožka více zčervená. Zarudnutí pokožky při ekzému je bežným jevem. Tím, jak pokožku namažete mastným balzámem, stimulujete tím průtok krve a pokožka zčervená. Je to fyziologický jev, kdy se tělo snaží zlepšit prokrvení a léčit poranění. Navíc pokožka obličeje je mnohem citlivější než pokožka na těle. Ideální je tedy hodnotit stav vždy ráno po probuzení.
Pokud řešíme ekzém v obličeji u většího dítěte, kolem 2 - 3 let, tam už si můžeme dovolit zkusit zinkovou mast samotnou, ideálně když jdou děti spinkat, aby nedocházelo k otření. Vždy je potřeba zkusit co každému vyhovuje. Mou zkušeností ale je, že zejména u miminek do půl roka až do roka udělala samotná zinková mast v obličeji spíš hůře, proto se snažím k tomuto problému přistupovat velice obezřetně.
Od kdy používat spf u miminek a jaké? Cca od přelomu února/března kdy začne svítit první ostré slunce. Můžete aplikovat samostatně bez ohledu na stav.
A jaké jsou výjimky v péči u zinkové masti? Kdy ji mohu v obličeji bez potíží aplikovat?
Zvláštní je, že jinak se pokožka v obličeji u malých dětí chová když se jedná o ekzém a popř. seboreu a jinak se chová při běžných kožních problémech, jako jsou.. neštovice a jiná další virová onemocnění, odřený nos od rýmy, zarudnutí v okolí pusinky po jídle, od dudlíku, popraskané koutky, odřeniny a jiná kožní poranění (jako např. nespecifická zarudnutí u větších dětí vlivem rýmy, nachlazení a při růstu zoubků). Ve všech těchto případech můžete zinkovou mast bez potíží aplikovat samotnou.
OBKLADY OBLIČEJE - využívají se ke zklidnění pokožky, někdy i zchlazení, když je pokožka citlivá a teplejší na dotek. Můžete buď využít sůl meine base, udělat roztok (špetka sol do 300 ml vody - ponechat v lednici max. 48 hodin). Studené obklady zklidňují podrážděnou kůži, fungují na stejném principu jako když chladíte popáleninu. A nebo můžete dělat obklady s roztokem actimaris sensitive roztok.
Pokud pokožka mokvá, mokvání může hezky zklidnit zinková mast bez aplikace balzámu, ale jen po dobu trvání obtíží.
Pokud pokožka svědí, mokvá, dětátko je neklidné a chcete zkusit péči s kosmetikou protože JSI, využijte prosím placené konzultace. V tomto případě není možné psát postup, který by vyhovoval všem. Popř. kontaktujte vašeho pediatra. Děkuji za pochopení.
Fotografie zveřejněny se souhlasem maminky. <3
Na fotografiích je miminko 5 týdnů narozené, příčina nezjištěná, ale bývá to v tomto věku běžný jev. Z ničeho nic došlo k zarudnutí, maminka neaplikovala nic a ihned mě kontaktovala.
Maminka začala pečovat o pokožku podle postupu výše a za necelých 14 dní byl problém vyřešen. Na spodní fotografii /27.1./ je krásně vidět, že po pár dnech, kdy jsme dávaly zinkovku přes balzám na noc, kůže zesvětlala a byla suchá. V tento moment už se zinková mast aplikuje na noc jen na místečka kde je to nejvíc červené. Po pár dnech kůže úplně zesvětlá a zůstane zdravá. Vznikne nám nová pokožka, kterou začneme hydratovat zklidňujícím krémem a dáme kůži potřebnou vláhu o ochranu. Viz. /2.2./ Zhojenou kůži už ošetřujeme dle potřeby. Balzám na ven. krém po koupeli. V létě se přizpůsobujeme stavu a počasí.
Fotografie zveřejněny se souhlasem maminky. <3
V tomto případě maminka využila individuální konzultace a domluvily jsme se dle stavu jaké produkty využívat a jak se o pokožku starat.
Děkuji, že jste dočetli až sem.
Co dělat když zmíněné postupy, rady a doporučení nepomáhají?
Můžete mě kontaktovat na e-mail poradenstvi@protozejsi.cz. ZDE najdete přehledný návod konzultací a jejich ceny.